november 2018 | amandawester
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
Amanda Wester
amandawester
amandawester
Amanda
Jag är en 22-årig tjej som bloggar om min vardag som jag delar med min pojkvän B, min hund Edwin och katten Kjell.

Huvudämnerna är mat, resor, smink, lite skola och allmänna tankar om livet.
Till mina intressen hör bland annat fotografering och sociala medier. Följ mig gärna också på instagram under namnet amandaawester.






Kontakt: Amandawester97@gmail.com
  • Facebook
  • Instagram
  • Nouw
  • Snapchat
  • Twitter

Arkiv

  • februari 2021
  • januari 2021
  • december 2020
  • november 2020
  • oktober 2020
  • september 2020

Kategorier

  • Resor
  • Tankar och åsikter
  • Vård

Länkar

  • Finlandssvenskabloggare

New york dag 4

fredag, 30 november, 2018, 01:59

Idag började vi dagen med en guidad tur ut till frihetsgudinnan och Ellis island. Ellis island var ön där emigranterna hade kommit i land innan se fick inträde i New York. Fortsatte dagen på lunch och gick sedan vidare till monumenten där tornen rasade på 9/11. Var också via New York börsen som jag inte var så intresserad av haha. Fortsatte sen till Mc Sorleys som är New Yorks äldsta pub som irländarna öppnade 1854 när de kom hit. Gick sedan på en liten julmarknad i Bryant park innan vi tog en kvällstur upp i Empire State building.

Gillar

Kommentarer

New York dag 3

torsdag, 29 november, 2018, 01:23

Idag började vi dagen med grand central station. Kände igen den från många filmer. Fortsatte sedan till Rockefeller center där vi åkte upp på top of the rock. Tog lunch innan vi fortsatte dagen med central park. Hittade massor med söta små ekorrar där. Gick bland annat till fontänen där friends introt är inspelat. Tog en kaffe på starbucks innan vi fortsatte tillbaka mot Rockefeller center. Där var tanken att vi skulle se julgranen tändas men eftersom en halv miljon (ja, seriöst) andra människor också hade tänkt det så beslöt vi oss för att titta på det på en bar med en öl i handen istället. En riktigt bra dag!

Fick iallafall en snabb bild av granen innan den tändes. Där uppträdde också en del kända artister som vi nu då fick se igenom en tv ruta på baren istället. Tror det var lika bra så.

Gillar

Kommentarer

New York dag 2

onsdag, 28 november, 2018, 03:10

Idag började vi dagen med att åka tunnelbanan lite för långt och hamnade i Harlem. Där besökte vi den största katedralen jag någonsin skådat. Tog tunnelbanan vidare till Lincoln center där det blev lunch på ett litet diner. Fortsatte till Hudson river och sen tog vi tunnelbanan till upper east side. Shoppade smink på Ulta Beauty och fortsatte sedan färden. Åkte en ”tramway” (en stor linbana med en glaskopp typ?) över till Roosevelt island och tittade lite på New York från andra sidan floden. Avslutade dagen på en helt underbar Broadway musikal, frozen. Jag är mållös. Nu blir det att börja gå till sängs för en ny dag väntar imorgon.

En väldigt lyckad dag.

  • (3)

Gillar

Kommentarer

amandawester

  • Gå till Profil
  • Gå till Startsidan
  • Gå till RSS
  • Gå till Sitemap

Blogga på Nouw

  • Skapa konto
  • Tjäna pengar på din blogg
  • Tagga produkter med Metapic
  • Flytta din blogg till Nouw

Bloggar

  • Allmänt
  • Annat
  • Design & inredning
  • Foto
  • Föräldraskap
  • Hästar & ridsport
  • Mat & recept
  • Mode
  • Personligt
  • Resor & utland
  • Sport
  • Träning & hälsa

Nouw

  • Magazine
  • Allmänna villkor
  • Sekretesspolicy
  • Kakor
  • Kontakta oss
  • Hjälp
  • Driftinformation
  • Build: 2021-02-15 15:41